Elintarvikeala
Elintarviketeollisuus on neljänneksi suurin teollisuusala teknologia-, metsä- ja kemianteollisuuden jälkeen. Henkilöstömäärä alalla oli vuonna 2008 yhteensä 34 800 työntekijää, joista ylempien toimihenkilöiden määrä on noin 3 500.
Elintarvikealan ylempien toimihenkilöiden keskipalkka vuonna 2008 oli noin 4 800 euroa/kuukaudessa.
Neuvottelutilanne
YTN neuvottelee elintarvikealalla toimivien ylempien toimihenkilöiden puolesta Elintarviketeollisuusliiton kanssa. Neuvottelut ovat käynnissä. YTN tavoittelee ylemmille toimihenkilöille työehtosopimusta. Elintarvikelalla ollut palkkapöytäkirja umpeutui 31.3.2010. YTN julisti alalle määräaikaisen ylityökiellon sekä vapaa-ajalla matkustuskiellon 7. - 9.4.2010.YTN ja Elintarviketeollisuusliitto pääsivät neuvottelutolokseen 21.5.2010.
YTN ja ETL pääsivät neuvottelutulokseen 21.5.2010
Sopimuskauden pituus 21.5.–31.10.2010
Yleiskorotus 1.6.2010 0,6 %
Kertaerä kaikille lokakuussa 50,00 euroa.
Samalla sovittiin, että liitot sitoutuvat kehittämään sopimustoimintaa ja etsimään konkreettisia keinoja sen laajentamiseksi ja syventämiseksi.
Lisäksi liitot järjestävät sopimuskauden voimassaoloaikana yhteisen neuvotteluseminaarin, jossa käydään läpi tämän sopimuskierroksen aikana neuvotteluissa esiintyneitä ongelmakysymyksiä ja valmistellaan tulevaa neuvottelukierrosta.
Elintarvikealan taustaryhmä ja YTN:n hallitus päättävät neuvottelutuloksen hyväksymisestä ensi viikolla
YTN Elintarvikealan lehdistötiedote 1.4.2010
Elintarvikealan ylemmät ylityö- ja vapaa-ajalla matkustuskieltoon
Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry:n hallitus päätti tänään kokouksessaan julistaa elintarvikealalle ylityö- ja vapaa-ajalla matkustuskiellon 7.- 9.4.2010. Tällä toimenpiteellä halutaan päästä uudelle tasolle Elintarviketeollisuus ry:n kanssa käytävissä neuvotteluissa, eli aidosti neuvottelemaan sitovasta työehtosopimuksesta. Elintarvikealan palkkapöytäkirja umpeutui eilen 31.3.2010.
“Työnantaja vitkuttelee, eikä suostu neuvottelemaan kattavasta työehtosopimuksesta. neuvottelukulttuuriin on saatava muutos. Ylemmät ovat selvästi ilmaisseet halunsa saada itselleen työehtosopimuksen tällä neuvottelukierroksella“, sanoo YTN:n varapuheenjohtaja Pertti Porokari.
Porokarin mielestä on outoa, että työnantajat, jotka haluavat viedä työehdoista sopimisen paikalliselle tasolle, eivät ole valmiita sopimaan työehtosopimuksella ylempien toimihenkilöiden kanssa luottamusmiesjärjestelmästä, joka on paikallisen sopimisen edellytys.
Mielenilmaus koskee niitä elintarvikealan yrityksiä, jotka ovat ETL:n jäsenyrityksiä. Ylityökielto tarkoittaa käytännössä sitä, ettei 7,5 tunnin päivittäistä työaikaa ylitetä. Vapaa-ajalla matkustuskielto taas sitä, että työmatkojen tulee ajoittua samaisen 7,5 tunnin ajalle normaalin työajan puitteissa.
Lisätietoa:
YTN varapuheenjohtaja Pertti Porokari 040 5833 476
YTN elintarvikealan pääneuvottelija Anneli Nieminen 040 901 1644
Lehdistötiedote 19.3.2010
Elintarvikealan ylemmät haluavat työehtosopimuksen
Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry ja Elintarviketeollisuusliitto ry käyvät paraikaa alan työehtosopimusneuvotteluja. Ylemmille toimihenkilöille tehty kysely osoittaa, että suurin osa (80 %) uskoo yhteisellä sopimisella saatavan ratkaisuja muun muassa työ- ja matka-ajan ongelmiin. Ylemmät haluavat alalle työehtosopimuksen, näin ilmoittaa 86 % kyselyyn vastanneista.
Työnantaja sanoo tiukkaa Ei:tä työehtosopimukselle ja tarjoaa puolen prosentin yleiskorotusta ja 0,4 prosentin paikallista erää ensi syksylle. Työnantaja ei halua neuvotella mistään työaikaan, matka-aikaan tai työhyvinvointiin liittyvistä kysymyksistä. YTN elintarvikealan neuvottelijat saivat Elintarviketeollisuusliiton tarjouksen ja alan edustajat ovat ehdotuksesta tyrmistyneitä.
”Miten voi neuvotella, jos neuvottelukulttuuriin kuuluu työnantajan ilmoitus, ettei asioista neuvotella?” YTN:n varapuheenjohtaja Pertti Porokari ihmettelee. ”Julkisuudessa työantaja haluaa edistää paikallista sopimista, mutta se edellyttäisi työehtosopimuksia.” Vain sitova sopimus takaa luottamusmiesten kouluttautumisen ja tiedonkulun. Ilman näitä luottamusmiehet eivät voi aidosti edustaa työtovereitaan paikallisissa neuvotteluissa.
Ylemmät toimihenkilöt ovat huolissaan elintarviketeollisuuden tulevaisuudesta Suomessa. ”Me näemme itsemme kumppaneina, jotka yhdessä työnantajan kanssa vievät alaa eteenpäin. On todella erikoista, ettei työnantaja suostu sopimaan perussäännöistä alan yrityksiin. Kyse on ylempien työntekijöiden jaksamiseen ja hyvinvointiin liittyvistä kysymyksistä”, taustaryhmässä todettiin.
Lisätietoja: YTN varapuheenjohtaja Pertti Porokari, 040 583 3476
YTN elintarvikealan pääneuvottelija Anneli Nieminen, 040 901 1644
YTN teki elintarvikealalla toimiville jäsenelle kyselyn työehtosopimusneuvotteluihin liittyen maaliskuun alussa. Kysely tavoitti 615 henkilöä.
Korjattu 23.3.2010. Korjaus koski palkankorotusta.
Lehdistötiedote 16.2.2010
Elintarvikealan palkansaajajärjestöt: Neuvottelukierrokselta lisää työhyvinvointia
Elintarvikealan kaikki palkansaajajärjestöt kokoontuivat tänään, tiistaina 16.2. keskustelemaan yhteisistä teemoista ennen työehtosopimusneuvottelujen alkamista Elintarviketeollisuusliiton kanssa.
"Palkansaajilla on aidosti yhteisiä teemoja, joita viedään neuvottelupöytään", toteavat järjestöt. Kaikilla ryhmillä on tavoitteita, jotka koskevat työhyvinvointia ja työssäjaksamista.
Työajan ja vapaa-ajan yhteensovittamiseen liittyvät järjestelyt nähdään tärkeänä osana työssäjaksamista. "Jokaisella täytyy olla mahdollisuus viettää vapaa-aikaa, jotta aikaa jää perheelle ja muille ihmissuhteille sekä harrastuksille."
Elintarviketeollisuudessa työurien pidentäminen on haastavaa työn kuormittavuuden takia. Erityisesti huomiota on kiinnitettävä ikääntyneiden työssajaksamiseen ja osaamisen kehittämiseen.
Kun paine paikalliseen sopimiseen työnantajan toiveesta lisääntyy, on luottamusmiesten ja työsuojeluvaltuutetun tiedonsaantiin, kouluttamiseen ja ajankäyttöön annettava riittävät resurssit. "Luottamusmiesten on mahdotonta edustaa työntekijöitä, jos heillä ei ole tarvittavaa tietoa edustettavistaan eikä käytännön mahdollisuuksia hoitaa tehtäviään."
Vaikea taloudellinen tilanne ei ole vaikuttanut elintarvikealaan yhtä rankasti kuin vientiriippuvaisiin aloihin. Silti kaikki palkansaajajärjestöt uskovat, että neuvotteluissa keskitytään tarkemmin juuri edellä kuvattujen teemojen edistämiseen.
Lisätietoja:
Veli-Matti Kuntonen, p. 0400 611 882, Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL ry.
Teija Sinisalo, p. 050 511 4536, Toimihenkilöunioni
Matti Kangasalusta, p. 0400 600 826, Meijerialan Ammattilaiset MVL
Anneli Nieminen, p. 040 901 1644, Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry.
YTN asiamiehet
Lisätietoja ja neuvontaa:
Vastuullinen asiamies Anneli Nieminen anneli.nieminen(o)ytn.fi gsm 040 901 1644
Asiamies Tage Lindberg tage.lindberg(o)ytn.fi gsm 040 5133969
Asiamies Eero Seppälä eero.seppala(o)ytn.fi gsm 040 5307691
Lue uusimmat jäsentiedotteet kohdasta ajankohtaista!










