Taustaryhmä

ICT-alan taustaryhmän tehtävänä on toimia oman alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Tässä ominaisuudessa ryhmä:

  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista tiedotusta ja koulutusta

Taustaryhmä 2018-2019

  • Pekka Riiali, Telia Company, pekka.riiali(at)teliacompany.com
  • Keijo Hyvärinen, Elisa Oyj, keijo.hyvarinen(at)elisa.fi
  • Niko Jormalainen, DNA Oy, niko.jormalainen(at)dna.fi
  • Juhani Kuusisto, Eltel Networks Oy, juhani.kuusisto(at)eltelnetworks.com
  • Harri Lähteinen, Relacom, harri.lahteinen(at)relacom.com
  • Tapani Suokas, Cinia Oy, tapani.suokas(at)cinia.fi
  • Oili Salmi, Telia Company, oili.salmi(at)teliacompany.com
  • Toni Koso, Elisa Oyj, toni.koso(at)elisa.fi
  • Ritva Mikkola, Empower Oyj, ritva.mikkola(at)empower.fi

Alan toimijat

  • Vastuullinen asiamies, neuvottelija Kosti Hyyppä, kosti.hyyppa(at)ytn.fi, p. 050 351 6177
  • Asiamies, neuvottelija Mika Varjonen, mika.varjonen(at)ytn.fi,p. 040 0016 900
  • Lakimies, neuvottelija Maritta Jalo, maritta.jalo(at)ytn.fi, p. (09) 2291 2211
  • Asiamies Anu Kanin, anu.kanin(at)ytn.fi, p. 0201 801 859
  • Viestijä Kirsi Tamminen, kirsi.tamminen(at)ytn.fi
  • Tutkija Tuunia Keränen, tuunia.keranen(at)ytn.fi
  • Assistentti Pia Haveneth, pia.haveneth(at)ytn.fi (Paula Tapani-Alidemaj)
Päivitetty: 12.04.2018