Taustaryhmä

ICT-alan taustaryhmän tehtävänä on toimia oman alansa kysymysten asiantuntijaryhmänä. Tässä ominaisuudessa ryhmä:

  • seuraa alan työehtojen kehittymistä
  • seuraa alan taloudellista ja teollisuuspoliittista tilannetta
  • valmistelee oman alansa sopimustavoitteet
  • evästää sopimusneuvottelijoita
  • arvioi, ovatko saavutetut neuvottelutulokset hyväksyttävissä
  • vastaa neuvottelutoiminnan tukivalmiudesta
  • kehittää yritys- ja alakohtaista järjestäytymistä
  • kehittää yhteyshenkilöverkoston kattavuutta
  • suunnittelee alakohtaista tiedotusta ja koulutusta

Taustaryhmä 2016 - 2017

  • Pekka Riiali, Telia Company, pekka.riiali(at)teliacompany.com
  • Keijo Hyvärinen, Elisa Oyj, keijo.hyvarinen(at)elisa.fi
  • Niko Jormalainen, DNA Oy, niko.jormalainen(at)dna.fi
  • Jukka Väljä, Eltel, jukka.valja(at)eltelnetworks.com
  • Harri Lähteinen, Relacom, harri.lahteinen(at)relacom.com
  • Tapani Suokas, Cinia Oy, tapani.suokas(at)cinia.fi
  • Oili Salmi, Telia Company, oili.salmi(at)teliacompany.com
  • Varajäsen: Toni Koso, Elisa Oyj, toni.koso(at)elisa.fi

Alan toimijat

  • Vastuullinen asiamies, neuvottelija Kosti Hyyppä (Ekonomit), p. 050 351 6177
  • Neuvottelija Mika Varjonen (TRAL), mika.varjonen(at)ytn.fi, p. 040 0016 900
  • Lakimies, neuvottelija Maritta Jalo (TEK), maritta.jalo(at)ytn.fi, p. (09) 2291 2211
  • Asiamies Eeva Salmi (IL), eeva.salmi(at)ytn.fi, p. 0201 801 883
  • Tiedottaja Kirsi Tamminen (IL), kirsi.tamminen(at)ytn.fi, p. 0201 801 819
  • Tutkija Tuunia Keränen (TEK), tuunia.keranen(at)ytn.fi, p. (09) 2291 2288
  • Assistentti Pia Haveneth (IL), pia.haveneth(at)ytn.fi, p. 0201 801 851
Päivitetty: 02.11.2017